Değerli Meslek Lisesi Öğrencileri; Aşağıdaki kutuya mezun olduğunuz veya okumakta olduğunuz bölüm(alan) adını veya biliyorsanız alan kodunu yazarak, sınavsız olarak gidebileceğiniz meslek yüksekokulu programlarını(bölümlerini) görebilirsizin.

Alan Nedir?

Mesleki ve Teknik ortaöğretim kurumlarında okuyan öğrencilere, belli bir mesleğin yeterliliklerini kazandırıp o meslekte teknisyen olarak çalışabilmesi için belli planlar dahilinde yapılan staj ve öğretimdir. Örnek: Muhasebe ve finansman, metal teknolojisi, elektirik-elektronik teknolojisi, eğlence hizmetleri, gıda teknolojisi, inşaat teknolojisi, hemşirelik gibi.

Dal Nedir?

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumlarında belli bir mesleğe yönelik (alana yönelik) verilen eğitimin birbirine benzer ve farklı yönleri olan alt bölümleridir. Örnek: Bilişim teknolojileri alanının dalları; ağ işletmenliği, bilgisayar teknik servisi, veri tabanı programcılığı, web programcılığı ya da gazetecilik alanının dalları; foto muhabirliği, gazetecilik/masaüstü yayıncılık, sayfa sekreterliği, tv muhabirliği ve yazılı basın muhabirliği.

(2015 ÖSYS Kılavuzuna Göre Güncellenmiştir.)

2015 MESLEKİ ve TEKNİK ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDAN (YENİ) MEZUNLAR-MEZUN OLACAKLAR İÇİN SINAVSIZ GEÇİŞ ARAMA MOTORU

ÖSYM artık öğrenim bilgisini e-okul üzerinden otomatik olarak alacaktır. ÖSYM bu işlemi yaparken eski, kullanılmayan bir çok alanı ve alt dalı birleştirmiştir-dönüştürmüştür.). Bu sayede alan fazlalığının önüne geçilmiştir.

Alanınızı Seçiniz:

Not: Bir çok alanda sınavsız geçişle gidilebilecek önlisans bölümleri o alanın alt dalına göre farklılık göstermektedir.Bu yüzden adayların alan-dal seçimini yaparken buna dikkat etmesi gerekmektedir.


2014 ve DAHA ÖNCEKİ YILLARDA MESLEKİ ve TEKNİK ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDAN MEZUN OLAN ADAYLAR İÇİN ARAMA MOTORU

ÖSYM artık öğrenim bilgisini e-okul üzerinden otomatik olarak alacaktır. ÖSYM bu işlemi yaparken eski, kullanılmayan bir çok alanı ve alt dalı birleştirmiştir-dönüştürmüştür). Tercih robotu bu birleştirme ve dönüştürme tablosuna göre yapılmıştır.

Mezuniyet Alanınızı/Dalınızı/Bölümünüzü Seçiniz:

veya

Mezun olduğunuz bölümün(alanın) ismini yazınız:
(Seçimden sonra Büyütece tıklayınız veya Alt+A kısayolunu kullanınız)
Not: Bir çok alanda sınavsız geçişle gidilebilecek önlisans bölümleri o alanın alt dalına göre farklılık göstermektedir.Bu yüzden adayların alan-dal seçimini yaparken buna dikkat etmesi gerekmektedir.

Sınavsız Geçişte Yerleştirme Önceliklerini Gösterir Tablo

Sınavsız Geçişte Yerleştirme Önceliklerini Gösterir Tablo

SINAVSIZ GEÇİŞ NEDİR

Mesleki ve teknik ortaöğretim liselerinden mezun olan öğrencilerin istedikleri takdirde, bitirdiği programın devamı niteliğinde ya da bitirdiği programın benzeri olan iki yıllık meslek yüksekokulu ve açıköğretim bölümlerine her hangi bir sınava girmeden yerleştirilmesidir.

Örnek Bilgisayar Programcılığı (3853) bölümü mezunu adayların sınavsız geçişte seçebilecekleri bölümler:
 1. Basın ve Yayın Teknolojileri
 2. Bilgi Güvenliği Teknolojisi
 3. Bilgi Yönetimi
 4. Bilgisayar Operatörlüğü
 5. Bilgisayar Programcılığı
 6. Bilgisayar Teknolojisi
 7. Coğrafi Bilgi Sistemleri
 8. İnternet ve Ağ Teknolojileri
 9. Mobil Teknolojileri
 10. Pazarlama
Bu örnekte de görüldüğü gibi aday bilgisayarla ilgili 2 yıllık bölümlerin yanında benzer bölümleri de seçebilmektedir.
Tüm meslek lisesi alanlarının sınavsız geçişte seçebilecekleri 2 yıllık bölümleri yukarıdaki '' sınavsız geçiş arama motoru'' ile görebilirsiniz.

METEB NEDİR?

Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesinin kısaltmasıdır. Bu uygulamada her il bir METEB kabul edilir. Son yıllarda ülkemizde her ile üniversite açıldığı için METEB uygulaması bu noktada devreye girer. Bu uygulamada her ilin meslek lisesi öğrencilerinin sınavsız geçişte kendi illeri için öncelik hakları vardır. Örnek vermek gerekirse Erzincan'daki meslek yüksekokullarına giriş önceliği yine bu ildeki meslek liselerinden mezun olmuş adaylarındır.

SINAVSIZ GEÇİŞTE ÖNCELİK NEDİR?

ÖSYM 2013 yılında da sınavsız geçişte aşağıdaki öncelik sıralamasına uyacaktır. Bu sıralar 2 yıllık sınavsız geçişle öğrenci alan bölümlerin yerleştirme öncelikleri sırası ile aynıdır. Aşağıda bununla ilgili örnek 2 yıllık bölümlerin 2012 yerleştirme öncelikleri verilmiştir.
 1. İlk öncelik, yeni mezunlarındır .(mezuniyet yılı büyük olanlar)
 2. Mezuniyet yılı aynı olan adaylar arasında aşağıdaki okul türü öncelik sırası uygulanır
  • Okul kodu 4 olanlar: Anadolu Teknik lisesi mezunu olanlar.
  • Okul kodu 3 olanlar. Teknik ya da Anadolu meslek lisesi mezunu olanlar.
  • Okul kodu 2 olanlar: Meslek lisesi mezunu olanlar (yani sınavsız girilen meslek liseleri)
  • Okul kodu 1 olanlar: Çok eski yıllardaki enstitü adı altında mezun olunan meslek liseleri.
 3. Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylar arasında öncelik METEB içidir.
  Yukarıda verilen Erzincan örneğindeki gibi. Varsayalım aşağıdaki iki öğrenci Erzincan'daki meslek yüksekokuluna başvuracak olsun. Ahmet, Erzincan'daki bir Anadolu Meslek lisesini (okul kodu 3 yani) bitirmiş olsun, Mehmet ise Sivas'taki (METEB DIŞI) Anadolu meslek lisesini (yine okul kodu 3). Sivas'taki Anadolu lisesini bitiren adayın OBP'si ne kadar yüksek olursa olsun, Erzincan'daki meslek yüksekokulu için Erzincan mezunu adayın gerisindedir.
 4. ( İ-D ) Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB İÇİ (İ) ve / veya METEB DIŞI (D) aynı olan adaylar arasında seçim yapılırken OBP'si yüksek olan aday önceliklidir.
  Bu tablolarda 2012 yılı sınavsız geçiş örneği verilmiştir.
  sınavsız geçiş 2013
  Bu tabloda Yerleştirme öncelikleri bölümünde sıra ile yazanlar yukarıdaki maddelerdir.
  İlk örnekte METEB İÇİ (yani bu bölüme sadece Erzincan öğrencisi yerleşmiştir) kapatmış, İkinci örnek ise METEB DIŞI (yani başka illerden de öğrenci alınmış) ile dolmuştur.
  Yerleştirme önceliği dolu olan bölümlerde yer alan En Küçük Puan ile kastedilen puan OBP'dir.
 5. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan yaşı küçük olan tercih edilir (yani doğum tarihi büyük).
 6. Meslek yüksekokulu kontenjanı eğer sınavsız geçiş ile dolmazsa; o zaman başka mesleki bölümlerden mezun ya da fark gözetmeksizin lise mezunu olan adaylar ilgili YGS puan türü üstünlüğüne göre bu bölümleri tercih edebilirler.
  Örnek Tablo:
  sınavsız geçiş
  Yukarıdaki iki örnekte yerleştirme öncelikleri kısmı boştur. Bu da demek oluyor ki bu bölümler sınavsız geçişle dolmamış; başka lise mezunu öğrenciler YGS puanıyla yerleşmiştir. Bu örnekte En Küçük Puan ile kastedilen puan ilgili YGS Puanıdır.

SINAVSIZ GEÇİŞE KİMLER BAŞVURABİLİR?

 1. Türkiye ve KKTC'deki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar.
 2. Yurt dışında mesleki eğitim almış olan kişilerden MEB'den denklik belgesi almış olanlar.

SINAVSIZ GEÇİŞLE MESLEK YÜKSEKOKULU BİTİRMENİN FAYDALARI NELERDİR?

Meslek lisesi bitiren kişiler Teknisyen ünvanı alır, Meslek yüksekokulu bitiren kişiler Tekniker. Teknisyenler genellikle Teknikerlere bağlı olarak çalışırlar, Teknikerler ise genellikle mühendislere bağlı. Teknikerler, teknisyenlerden özel sektörde ve devlette daha fazla ücret alırlar. Meslek lisesini bitiren aday bitirdiği bölüme yakın başka bir alanda sınavsız geçiş hakkını kullanıp daha donanımlı hale gelebilir.

MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİSİNİN SINAVSIZ GEÇİŞTEN BAŞKA NE GİBİ HAKLARI VARDIR?

 • Meslek Lisesi Öğrencisi MTOK uygulaması ile mühendislikleri kazanabilir. Bu konuda ayrıntılı bilgi sitemizin MTOK Nedir? menüsünde mevcuttur.
 • Ek Puan hakkını kullanarak 4 yıllık eğitim veren Yüksekokullara başvurabilir.
 • ÖSYS (YGS-LYS) puanlarıyla her türlü iki yıllık ve dört yıllık bölümlere başvurabilir.
 • Özel yetenek sınavlarına başvurabilir.
 • Sınavsız Geçişle 2 yıllık bölüm bitiren adaylar istedikleri takdirde DGS'ye girerek, 4 yıllık bölüm mezunu olabilirler.
Not: Sınavsız geçiş hakkını kullanan veya açıköğretim (kontenjan sınırlaması olmayan) bölümlerine gitmeye hak kazanan adayın bir sonraki yıl YGS-LYS puanlarında kırılma olmaz. ( bu durumdaki adayların OBP'leri hesaplanırken 0,12 kullanılır)

Genç Tercih © 2012. Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Sitemiz kullanıcılara güncel bilgileri basit ve pratik bir şekilde ve hiç bir koşul getirmeden ve ücret talep etmeden sunmak için hizmet vermektedir. Bu sitede (www.genctercih.com) verilen tüm bilgiler, dokümanlar ve haberlerin azda olsa eksik, yanlış, öznel ve / veya güncel olmama ihtimalleri vardır. Siteyi kullanan herkesin bu durumların farkında olması ve nihai kararlarını verip işlemlerini yaparken bu durumu göz önünde bulundurmaları önemle rica olunur. Kullanıcı ve adayların nihai kararlarında ve işlemlerinde YÖK, ÖSYM, MEB vb. resmi kurumların kaynaklarından ilk elden faydalanmaları ve bilgileri kontrol etmeleri tavsiye olunur. Site doğabilecek yanlış anlamalardan ve yanlışlıklardan dolayı sorumluluk kabul etmez. Site tüm kullanıcıların bu uyarıları okumuş olduklarını kabul eder.